Analýza českého průmyslu - 4/2021
1
Očekávaný vývoj českého průmyslu
Český zpracovatelský průmysl čeká v příštím roce mírný růst ve výši 2,3 %. Zvýšení výkonu nejvýznamnějšího segmentu české ekonomiky by mělo pokračovat i v roce 2023, kdy je očekáváno další zlepšení o jeden procentní bod (celkový růst ve výši 3,5 % oproti roku 2022).
2
Očekávaný vývoj tržeb a tržeb z exportu
Tržby průmyslových firem se v příštím roce zvýší o 4,4 %. Optimističtí jsou zejména ředitelé velkých firem, kteří očekávají tržby o dva procentní body vyšší než ředitelé
malých a středních podniků. Pozitivní trend růstu by měl pokračovat i v roce 2023, kdy ředitelé očekávají zvýšení tržeb svých firem v průměru o 5,4 %.
3
Ziskovost, marže a vývoj cen
Polovina velkých firem (52 %) se bude muset v příštím roce smířit s nižší ziskovostí. Nejvíce ziskovost firmám snižuje negativní vývoj cen komodit, materiálů a energií,
investice naopak firmám nejvíce pomáhá při dosahování ziskovosti vyšší. Naprostá většina firem (84 %) zvýší své ceny, a to v průměru o 9 %.
4
Vývoj zakázek
Polovina firem (44 %) má stejný objem zakázek, který měla ve stejném období minulého roku. Více zakázek má jedna třetina (33 %)společností. Problémy v dodavatelsko–odběratelských řetězcích mají svůj dopad – pětina firem (23 %) uvádí, že kvůli nim nedokáže uspokojit poptávku svých zákazníků včas. Hůře jsou na tom velké firmy, kdy tyto potíže přiznala třetina (30 %) ředitelů.
5
Investiční aktivita výrobních firem
Polovina ředitelů (47 %) potvrzuje důležitost faktu, že bez investic se český průmysl nikam nepohne. Investovat více se chystají zejména malé a střední podniky (58 %) oproti jedné třetině (35 %) velkých firem. Většina ředitelů průmyslových firem (74 %) vnímá růst cen energií jako stimul pro zvýšení investic do environmentálně úspornějších technologií a tři pětiny (62%) nevnímá zvyšování nákladů v této oblasti jako překážku investic do energeticky náročnější digitalizace a automatizace.
6
Realizované investice do Průmyslu 4.0
Při našich rozhovorech s řediteli výrobních firem si pravidelně povídáme o tom, v jakých oblastech Průmyslu 4.0 vidí pro svou společnost potenciál a do jakých nových technologií investují. Aktuální trendy naleznete v této kapitole.
7
Kapacity
Mezi vytížeností jednotlivých firem jsou velké rozdíly. Vytíženost strojních kapacit zůstává s plánovanými prostoji kolem 74 % – firmy mají rezervy. Zde je místo pro větší úroveň digitalizace a automatizace procesů, zejména s ohledem k faktu, že vytíženost lidských kapacit zůstává na vysoké úrovni 90 % a vhodní pracovníci na trhu dlouhodobě nejsou. Přijmout nové zaměstnance by chtěly dvě pětiny firem (41 %).
8
Očekávaná podpora průmyslu od příští vlády
Od vlády průmysl nejvíce čeká větší podporu technických oborů, vyjednání příznivých a reálných podmínek pro ČR v oblasti Green Deal, kvalitní energetickou koncepci, efektivní využití prostředků z Fondu národní obnovy a větší otevřenost vůči zahraničním pracovníkům.
9
Spolupráce mezi průmyslem
a akademickou sférou
S řediteli jsme tradičně probírali i otázky aplikovaného výzkumu a vývoje a možného transferu technologií. Tentokrát jsme se jich ptali, zda mají či připravují vlastní firemní procesy pro udržitelnou spolupráci s akademickou sférou a zda by mohli v této souvislosti sdílet dobré i špatné zkušenosti či konkrétní doporučení.
Záznam diskuse nejnovějšího Barometru českého průmyslu z 10. 12. 2021