Maker Faire Praha 2023

Stavebnictví poprvé součástí 

Maker Faire

10.- 11. 6. 2023 Výstaviště Praha 

Na pražském Výstavišti představí Národní centrum Stavebnictví 4.0 interaktivní workshop k modulárnímu stavebnictví, tradiční řemesla i nejnovější trendy v podobě 3D tisku betonu.

V pořadí již šestý Maker Faire Prague, největší festival kreativity a technologií v Česku, míří do Křižíkových pavilonů na pražském Výstavišti. Uskuteční se o víkendu 10. do 11. června. Návštěvníci letos poprvé spatří zajímavé ukázky ze stavebnictví.  

Národní centrum Stavebnictví 4.0 představí hned několik projektů, které kombinují inovaci, technologie a kreativitu.

Workshop

Nakladatelství Pipasík: Dům pro každého

Sobota 10. 6. 2023 v 11.30 - 13.30 hodin (Vstupenky na Go Out)

Architektky Zuzana Šuleková a Jitka Musilová z Nakladatelství Pipasík připravily poutavý praktický workshop pro děti ve věku 6-10 let. Děti se vydají na vzrušující cestu za poznáním světa architektury a stavitelství. Prostřednictvím principů modulární výstavby a plánování domu se účastníci dostanou k vytvoření vlastních miniaturních domů a zároveň prozkoumají kouzlo designu a kreativity. Společně zváží důležité aspekty, jako je velikost rodiny, vícepodlažní bydlení a jedinečné možnosti, které modularita přináší. Je to skvělá příležitost pro děti, jak popustit uzdu fantazii a inspirovat se nekonečnými možnostmi architektonické tvorby.


Prezentace

Radek Pospíšil - Můj domeček

Sobota 10. 6. 2023 v 15.00 hodin

Radek je učeň-truhlář a v 16 letech si postavil na zahradě rodičů vlastní bydlení - domek. Tisíce lidí sledovali jeho snažení přes profil na Instagramu. Radek nás seznámí se svými plány, řekne nám něco o tom, proč začal stavět, jak mu pomohlo studium řemesla a jaké znalosti mu naopak při stavbě chyběly. A také, samozřejmě, kolik to všechno stálo (úsilí, peněz a mozolů)?


Prezentace

So Concrete - 3D tisk betonu

Sobota 10. 6. 2023 v 15.30 hodin

Dmitrij Nikitin, inženýr robotiky ze společnosti SO CONCRETE představí technologii 6 osé robotické fabrikace s využitím UHPC (ultra-high-performance concrete). Na přednášce představí i projekt tramvajové zastávky v Praze, která ukazuje možnost využití technologie pro městský mobiliář nebo řešení pro střešní systémy. Návrh konstrukce byl optimalizován tak, aby bylo dosaženo vysoké efektivity použitého materiálu. Díky této optimalizaci bylo při výrobě ušetřeno na střešní konstrukci až 70 % původně navrženého materiálu. 


Workshop

Stavíme sedlovou střechu s Michalem Balážem

Neděle 11. 6. 2023 od 10.00- 16.00 hodin

Pan Baláž se společně s dětmi pustí do stavby úžasné sedlové střechy ve velikosti gauče. Děti se stanou skutečnými tesaři a klempíři a budou pracovat se dřevem a nástroji, které používají opravdoví profesionálové. Tento zábavný workshop je připravený ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stavebnictví, který je partnerem Národního centra Stavebnictví 4.0.