Maker Faire Praha II.

NCS 4.0 a SPS přinesli na Maker Faire Praha stavebnictví. Dnešní newsletter přináší shrnutí toho co jsme pro návštěvníky vymysleli, proč si myslíme, že praktická výuka a popularizace stavebnictví mají smysl a také co pro to chceme dělat. 

🏠 Malí stavitelé

Pro děti od 6 do 10 let jsem měli téma modulárního stavitelství - na míru připravený workshop od autorek z nakladatelství Pipasík. Děti dostaly základní poučení o modularitě - historii, trendy a materiály pro modulární výstavbu. V první části začaly pracovat na půdoryse svého domu, v druhé části vystavěly dům pomocí modulů. Hotové stavby se spojily v jednu ulici. Práce trvala 3 hodiny a pracovalo 12 stavitelů. Workshop měl obrovský úspěch u dětí i jejich rodičů.
Workshop byl navržen na téma „MODULARITA VE STAVEBNICTVÍ“ a byl koncipován  na principu rozšiřitelného domku pro jednu osobu, kde si malý stavitel sám určil do jaké míry bude svůj dům rozšiřovat a jestli zůstane jenom u jednopodlažního domku nebo se odváží stavět i do druhého patra. Možnosti variability, kterou jsme dětem nabídli vytvořila celou škálu diametrálně odlišných návrhů. Práce v 2D moc hezky navázala na modely v 3D prostoru, kde si děti otestovali svojí prostorovou představivost. Ukázalo se, že ji budoucí stavitelé mají výbornou.
Ing. Arch Zuzana Šuleková.  Zakladatelka Nakladatelství PIPASIK
Kromě rozvoje kreativity se děti také učily spolupracovat a řešit problémy prostřednictvím konstrukčního procesu, což - jak doufáme - pootevře dveře ke kariéře v tomto fascinujícím oboru. Edukace s odborným výkladem, pomůckami a materiálem připraveným pro workshop potvrdila správnost a efektivitu našeho přístupu k nejmladší generaci. Budeme v tom pokračovat a informovat vás o výsledku. Uvažujeme také o YT kanálu nebo o nabídce projektových dnů pro školy, popř. obojí spojíme a předvedeme v jedné akci pro mládež.  

🔨 Řemeslo je svoboda a respekt

Řemeslo jsme představili díky spolupráci se Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Pan Michal Baláž dovezl až z Bruntálu nářadí a materiál na sedlovou střechu. Stánek měl obrovský úspěch a bylo vidět, že manuální práce se nebojí holky ani kluci. Prezident SPS Jiří Nouza již domluvil s panem Balážem tour po 40 školách v ČR.
Přiblížit žákům technické profese na základě seznámení nejen s prací, ale se samotným řemeslníkem, je skvělá kombinace. U pana Baláže se kombinuje tato jedinečná shoda - sám je dobrý řemeslník a zároveň dokáže o své práci mluvit s dětmi.
Jiří Nouza prezident SPS

🏆 Úspěchy naší prezentace

Každý, kdo přijel na Výstaviště tramvají, si určitě stačil povšimnout moderní, futuristicky vyhlížející zastávky od So Concrete. V programu představil 3d tisk betonu inženýr robotiky Dmitrij Nikitin, který se v úvodu odvolal na přítomnost 3D tisku v podání Průša Labu (hlavního sponzora Maker Faire) a naznačil, že jeho práce je tisk v mnohem větším měřítku. 
Radek Pospíšil, talentovaný tesařský učeň, představil svůj mobilní mini dům o rozloze 24 m2, který si sám postavil na zahradě rodičů. Jeho příběh inspiroval tisíce lidí z celé ČR, kteří sledovali jeho plánování, stavění, přestavování a úspěch. Potleskem se mu odvděčilo i publikum na Maker Faire. 

🎉 NCS 4.0 obohatilo program Maker Faire o moderní témata stavebnictví, ukázalo i inspirativní DIY přístupy

Naše účast na Maker Faire dopadla výborně, oceňujeme profesionální organizaci včetně komunikace. Festival má skvělou atmosféru: setkali jsme se s pozitivními reakcemi na náš program od návštěvníků mezi kterými se našli stavaři i učitelé. 

NCS představilo stavebnictví z několika úhlů a ukázalo jeho technologickou, praktickou i kreativní část. Workshopy architektury, klasických truhlářských a klempířských postupů se doplňovaly s přednáškami o DIY stavbách a moderních technologií jako např. 3D tisk betonu. Prolínání moderních postupů s tradičními oblastmi a technikami je jedním z ústředních témat Maker Faire.
Vojtěch Kolařík organizační tým Make More