NCS 4.0 a Den pro školu

Společně motivujeme žáky a studenty

 ke studiu technických oborů! 

Vzdělávací program Den pro školu reaguje na potřeby společnosti a pracovního trhu 21. století tím, že představuje kariérní a životní cesty úspěšných odborníků a současně aktivně přispívá k identifikaci potenciálu a silných stránek mladých lidí pro jejich budoucí uplatnění. Program svou existencí a plošnou dostupností pro všechny školy pomáhá řešit nedostatek prověřených specialistů z praxe, kteří jsou připraveni okamžitě, a především bezplatně, domluvit příspěvek napřímo s pedagogem a třídou. 

Národní centrum stavebnictví 4.0 (NCS 4.0) s ČVUT nově spojilo síly s programem Nadace České spořitelny – Den pro školu nabídkou špičkových odborníků, kteří chtějí inspirovat naši nejmladší generaci právě ke studiu stavitelství a architektury technických oborů. 

„Děti často nemají představu o tom, co která profese vlastně obnáší a jaké předpoklady jsou potřeba,” uvádí manažerka projektu Michaela Veselá z Nadace České spořitelny. „Program Den pro školu svou oborovou rozmanitostí panelu dobrovolníků a neustálým doplňováním žádaných a nedostatkových profesí uspokojuje poptávku škol a dynamického trhu. V současné době se naplno rozjíždí spolupráce s ČVUT a Národním centrem Stavebnictví 4.0, díky čemuž obohacujeme fond dobrovolníků o projektanty, stavbyvedoucí a architekty.“ 

Do programu se zapojili dvě skupiny dobrovolníků. V prvním kole jsme oslovili profesionály z praxe, kteří nám pomáhali při tvorbě prezentace Stavební Gramotnost. Od partnerů projektu StaGram se do Dne pro školu zapojili: Zdeňka Witalová, Pavel Kocanda, Petr Hybský, Matouš Fejfar a Zuzana Šuleková. Druhou skupinou jsou architekti a stavaři, kteří jsou veřejnosti známí díky svým aktivitám a projektům na sítích: Petr Čanda (projekt Stavíme školu v Zambii), architektky Kateřina Zbránková (profil Zeptejte se architektky), Michaela Štěpánová (profil Stavebný deník), Markéta Heralecká(profil holkyvrekonstrukci) a také architekt a stavební inženýr Lukáš Janout (aka delniq). Lukáš Janout bude mít svou realizaci Dne pro školu 15.10.2024 v SOU Plzeň, ze které vám přineseme také reportáž.  

Cílem spolupráce programu Den pro školu a NCS 4.0 je zprostředkovat žákům a studentům setkání se zástupci stavebních profesí, o které je mezi školami velký zájem „Den pro školu je unikátní projekt. Věřím, že žáky setkání s odborníky z praxe obohatí, dokáže jim přiblížit realitu a pomůže jim při výběru budoucího zaměstnání,“ doplňuje projektová manažerka NCS 4.0 Tamara Almeida. 

Tento společný a zcela unikátní přístup podporuje cíle NCS 4.0 a Dne pro školu dostat ještě v letošním roce na školy více odborníků právě ze segmentu stavebnictví a inspirovat více mladých lidí ke studiu stavebnictví.  

Děti často nemají představu o tom, co která profese vlastně obnáší a jaké předpoklady jsou potřeba.
Michaela Veselá Nadace České spořitelny
Den pro školu je unikátní projekt. Věřím, že žáky setkání s odborníky z praxe obohatí, dokáže jim přiblížit realitu a pomůže jim při výběru budoucího zaměstnání.
Tamara Almeida Národní centrum Stavebnictví 4.0

Den pro školu, vlastní program Nadace České spořitelny 

Setkání s odborníkem z praxe může žákům a studentům pomoci odhalit jejich silné stránky a nadchnout je pro určitý obor. Díky zkušenostem dobrovolníků si mohou žáci rozšířit své kompetence a získat lepší představu o tom, jaké dovednosti a předpoklady jsou potřebné pro konkrétní pracovní uplatnění. Jedním z nejlepších způsobů, jak přiblížit žákům a studentům abstraktní témata ze studijního plánu, je přivést do hodiny člověka z praxe.  

Hledání takových lidí je ale pro učitele náročné. Proto je tu program Den pro školu, který bezplatně spojuje učitele s dobrovolníky z praxe. Program je pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. 

www.denproskolu.cz 

Národní centrum Stavebnictví 4.0 

Jde o otevřenou akademicko-průmyslovou platformu založenou v roce 2022 s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu. Je součástí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze. Jejími členskými organizacemi jsou stavební fakulty na ČVUT v Praze, VUT v Brně a VŠB-TUO, stavební společnosti, výrobci stavebních materiálů, generální dodavatelé staveb a projekční společnosti. 

Zaměřuje se na integraci digitalizace, automatizace a robotizace ve stavebnictví, a to vždy s důrazem na udržitelnost a minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí. 

www.ncs40.cz